Főmenü

UTAZÁS KISKEDVENCÜNNKEL A VILÁGBAN ÉS MAGYARORSZÁGON


Állatútlevél

ÁLLATUTLEVÉL / UTAZÁS:

Az Európia Uniós kisállatútlevélről részletes tájékoztatót olvashatnak a www.Petpassport.hu oldalunkon is!

Felhívjuk a Tisztelt Állattartók figyelmét, hogy ha kutyájuk, macskájuk kisállat útlevéllel rendelkezik, azt minden esetben vigyék magukkal, ha az állat ismételt védőoltást kap (különösen a veszettség ellen oltáskor), mert ezeknek a vakcinázásoknak az útlevélbe történő bejegyzése fontos! Az útlevél érvényességét a benne igazolt veszettség elleni oltás érvényessége adja meg, és ha ez a bejegyzés elmarad, az útlevél elveszti felhasználhatóságát. Kellemetlen lehet, ha valahol Európai nagyvárosaiban derül ki, hogy az útlevél már réges-régen lejárt.

Kisállat útlevelet bármilyen életkorú állat kaphat, illetve az kiadható számára, azonban az útlevél megléte önmagában nem jogosítja fel az állat tulajdonosát az állat jogszerű utaztatására. Az útlevél csak érvényes veszettség elleni oltás meglétével érvényes, és csak így használható utazáshoz! Az állat életében kapott legelső veszettség elleni oltás az EU szabályozás szerint csak a beadás napjától számított 21. napon válik érvényessé.
3 hónapos életkor alatt egyes EU tagállamok bizonyos feltételek teljesülése esetében veszettség oltás nélkül is megengedik az állat beutaztatását, de ez az engedmény nem jelent általános mentességet! (Több tagország: pl. Olaszország, Spanyolország) egyáltalán nem engedi meg a 3 hónapos kor alatti kutyák bevitelét veszettség elleni oltás nélkül, mások csak nem kereskedelmi cél esetén adják meg ezt a lehetőséget.) Felhívjuk figyelmüket arra is, hogy ha egy állatot nyilvánvalóan eladási céllal szállítanak egy másik tagállamba, az akkor is kereskedelmi célú szállításnak minősül, ha a szállított állatok száma nem éri el az 5 db-ot! Ebben az esetben a szállításkor mindenképpen eleget kell tenni a kereskedelmi szállításra vonatkozó külön szabályoknak is!

Itt olvasható egy tájékoztató jellegű táblázat (http://maok.hu/content/_common/attachments/3_honapos_kor_alatti_tagallam...) arról (2012. januári állapot), hogy az EU egyes tagállamai hogyan viszonyulnak a 3 hónap alatti életkorú állatok beviteléhez.
(Forrás: MgSzH Központ)

Az FVM részletes tájékoztatója az állatmozgásokkal, állatszállításokkal kapcsolatos jogszabályi háttérről.

Az MgSzH Központ hivatalos tájékoztatója kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú utaztatására vonatkozóan:
http://www.mgszh.gov.hu/szakteruletek/szakteruletek/mgszh_aai/kozerdeku_...

 Felhívjuk a honlaplátogatók figyelmét, hogy az alábbiakban olvasható tájékoztatók NEM minősülnek hivatalos tájékoztatásnak, és nem tudunk garanciát vállalni arra sem, hogy az általunk leírtak mindenben megfelelnek az aktuálisan éppen érvényes szabályozásnak. Hivatalos tájékoztatást
- Magyarországról más államok irányába vagy az adott célország állategészségügyi hatóságaitól, vagy az adott ország magyarországi (ha nincs, akkor a legközelebbi) külképviseletén kérhetnek, illetve itt kell kérni.
- más országokból Magyarországra (ill. az EU-ba) történő beutazás/visszautazás esetén a magyar állategészségügyi hatóságnál (MgSzH Központ) kérhetnek.
Az információ kérést mindkét esetben mindenképpen javasolt írásban megtenni és a választ is írásban kérni!

Amennyiben Ön nem Magyarországról, hanem Magyarországra szeretne máshonnan állatot beutaztatni / visszautaztatni, és a hivatalos előírások iránt érdeklődne, felveheti a kapcsolatot a magyar hatósági állategészségügyi szolgálat ferihegyi repülőtéren működő határállomási irodájával is. Ők szívesen adnak tájékoztatást, különösen akkor, ha az állat beléptetése itt (a ferihegyi repülőtéren) történik majd meg.

FONTOS!
Ha Ön állatával olyan országba kíván utazni, amely ország az EU vonatkozó listáján az ún. "kockázatos" csoportba került besorolásra, a hazautazáskor az EU területére csak érvényes veszettség elleni vérvizsgálat birtokában léphet be (vissza)! Ezek az országok általában azok, ahol a veszettség ma is előfordul, vagy előfordulhat. Az ide tartozó országok listájának a www.Petpassport.hu oldalunkon, az EU rendeletben nézhet utána. (A környező országok közül ide tartozik Szerbia, Ukrajna, Montenegro, Bosznia-Hercegovina.) Ezt a vérvizsgálatot célszerű még jóval az elindulás előtt elvégeztetni, ebben kérjék állatorvosuk segítségét. Javasoljuk azt is, hogy amennyiben Ön állatával gyakran utazik szerte a világban, mindenképpen végeztesse el ezt a vizsgálatot, mert ezzel sok későbbi kellemetlenség előzhető meg. A megfelelő vérvizsgálati eredmény mindaddig folyamatosan érvényes lesz,. amíg az állat veszettség elleni újraoltása a Magyarországon előírt 365 napos határidőn belül történik meg, így ezt a vizsgálatot elegendő egyszer elvégeztetni.


ORSZÁGONKÉNTI SAJÁTOSSÁGOK, SZABÁLYOK:

Az alábbi információk a Magyarországról más állam felé történő állatmozgásokra vonatkoznak:

Felhívjuk figyelmüket, hogy az itt olvasható információk tájékoztató jellegűek, és nem minősülnek hivatalos tájékoztatásnak! Hivatalos tájékoztatást vagy az adott célország állategészségügyi hatóságaitól, vagy az adott ország magyarországi (ha nincs, akkor a legközelebbi) külképviseletén kérhetnek, illetve itt kell kérni. Az információkérést mindenképpen javasolt írásban megtenni, és a választ is írásban kérni!

Az alábbiak csak a kutya, macska és vadászgörény utazásakor, Magyarországról a megjelölt országba, és onnan vissza, történő utazások esetében érvényesek. Az összeállítás az aktuálisan rendelkezésre álló adatok ill. gyakorlati tapasztalatok alapján készült. Felhívjuk a figyelmet, hogy a szabályok változhatnak, ezért kérjük, tájékozódjanak utazás előtt az illető ország vonatkozásában a megfelelő honlapon, követségen, repülőtársaságnál stb. az aktuális elvárások felől, különösképpen akkor, ha úti céljuk nem EU tagország (főleg a kuriózum kategóriába tartozó országok esetében).

MINDEN MÁS -itt fel nem sorolt- CÉLORSZÁG esetében javasoljuk, érdeklődjenek az adott ország külképviseletén, és ott tudakolják meg az esetleges külön előírásokat (ha lehetséges, írásban kérjék az előírásokat) Idegen nyelveken -főleg angolul- beszélő és értő érdeklődők néhány jól kiválasztott kereső szó kiválasztásával akár az illetékes hatóságok hivatalos honlapjait is megtalálhatják az Interneten.


I. AZ EURÓPAI UNIÓ ORSZÁGAIBA TÖRTÉNŐ BEUTAZÁS FELTÉTELEI:

Az EUROPAI UNIÓ TAGÁLLAMAI területére történő beutazás általános feltételei:

a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
b.) egységes európai állatútlevél kiállítása
c.) Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően igazolt érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év/ 365 nap).

Az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltás dátumától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni, mivel az Uniós irányelvek szerint a veszettség elleni védőoltást a beadásától számított 21 nap elteltével lehet érvényesnek tekinteni. (Nagy-Britanniába, Írországba, Svédországba és Máltára történő utazásnál a 21 napnak minden esetben a mikrochipes megjelölést követő veszettség elleni oltástól kell eltelnie!) Folyamatos, 365 napon belüli veszettség elleni újraoltás esetén az egységes európai állatútlevél folyamatosan érvényes.


Figyelem!
OLASZORSZÁG az elmúlt időszak problémás esetei miatt jelentősen szigorított az ellenőrzésen, és a követelményeken, ami azt jelenti, hogy 15 hetesnél fiatalabb életkorú, veszettség ellen oltatlan állatot még egységes európai állatútlevéllel sem engednek be, illetve az országon belüli ellenőrzéseknél (pl. autópályán történő közúti ellenőrzéskor) emiatt gyakorta kellemetlenkednek a hatóságok. Amennyiben gyanújuk merül fel a dokumentumok, illetve az abban igazoltak valódiságát illetően, komoly (és kellemetlen) intézkedéseket is foganatosítanak az állatot szállító személyekkel szemben.
2009. szeptember végén érkezett hivatalos jelzések szerint szigorúan betartatják a vonatkozó 998/2003 EK rendelet vonatkozó szabályait, és szigorúan megkövetelik a veszettség elleni oltás meglétét minden útlevéllel rendelkező állat esetében (kölyökkutyák esetében is)!

OLASZORSZÁG esetében eltérés az általános EU-s gyakorlattól, hogy veszettség ellen oltatlan fiatal állatokat nem engednek be az országba, és megkövetelik a beutazás előtti Echinococcus elleni féregtelenítő kezelést is. Amennyiben az 1 évesnél idősebb állatot Finnországban oltották veszettség ellen, ennek az oltásnak az érvényessége 2 év!

A legfrissebb információk szerint (2008. október vége) SPANYOLORSZÁG sem engedélyezi a 3 hónaposnál fiatalabb, veszettség ellen oltatlan állatok bevitelét! Németországba oltatlanul csak nem kereskedelmi céllal vihető be kutya vagy macska. Mindkét országból gyakorta érkeznek megkeresések az ottani hatósági szolgálatoktól a szabálytalanul bevitt kutyák ügyében, ami azt bizonyítja, hogy az ottani hatóságok folyamatosan ellenőrzik az oda bevitt állatokat valamint a szállítást végző vállalkozásokat.

Figyelem! 2014. dec. 29-től kezdődően Hollandiába kizárólag érvényes veszettség elleni oltással, legkorábban 15 hetes életkort betöltve lehet kutyákat, macskákat és vadászgörényeket bevinni. Hivatalosan nem erősítették még meg, de állítólag Németország is hasonlóan változtatta meg a szabályozását.


1. SVÉDORSZÁG területére történő beutazás feltételei (2012. január 1.-től):
Svédországba kizárólag legalább 90 napos/13 hetes kutya, macska vihető be, de csak érvényes veszettség elleni oltással. Miután a beadott oltás +21 nap múlva válik érvényessé, így 4 hónapos kornál fiatalabb állattal nem lehet beutazni!
a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
b.) egységes európai állatútlevél kiállítása
c.) Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!) Az utazást csak a veszettség elleni oltás időpontjától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni.
Megjegyzés: Fontos követelmény, hogy a mikrochipes megjelölés mindenképpen megelőzze a veszettség elleni oltást! Ha az állat már korábban is oltva volt, a megjelölés után újra be kell oltani, mert csak ez lesz elfogadható!
A Svédországba történő belépéskor mindenképpen azt a folyosót kell választani, ahol vámvizsgálatot végeznek (itt történik a fentiek ellenőrzése).
Angol nyelvű információ itt  (itt olvashatóak a 2012. január 1.-től érvénybe lépett változások is!):
http://www.jordbruksverket.se/swedishboardofagriculture/engelskasidor/an...

2. Az EGYESÜLT KIRÁLYSÁG (NAGY-BRITTANIA) és ÍRORSZÁG, valamint MÁLTA területére történő beutazás feltételei (2012. január 1-től)
a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785),
b.) egységes európai állatútlevél kiállítása
c.) A mikrochipes megjelölést követően elvégzett veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően, az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!)
d.) A Nagy-Britanniába, illetve Írországba történő belépés időpontjához képest 24 – 300 óra (1-5 nap) közötti időpontban (óra, perc fontos!) az Unióban engedélyezett gyógyszerkészítménnyel féregtelenítő kezelés Echinococcus ellen.
Fontos követelmény, hogy a mikrochipes megjelölésnek minden esetben meg kell előznie a veszettség elleni oltást! Ha az állat korábban már oltva volt, a megjelölés után újra be kell oltani! Az utazás megkezdése előtt legalább 21 napnak kell eltelnie a mikrochipes megjelölést követő veszettség elleni oltástól!
Málta esetében információink szerint 2012. január 1-től a beutazáskor a tulajdonos költségére állatorvosi vizsgálatot és féregtelenítő kezelést végeznek el.


II. Az EUROPAI UNION KÍVÜLI, úgynevezett HARMADIK ORSZÁGOKBA történő beutazás feltételei:

3. SVÁJC területére történő beutazás feltételei
Svájc nem tagja az Európai Uniónak (úgynevezett harmadik ország), de a Magyarországról származó állat esetében pontosan ugyanazoknak a követelményeknek kell megfelelni, mint az EU más tagállamaiba történő utazásnál (lásd 1. pont).  (Tehát elegendő a megjelölés, az érvényes veszettség elleni védőoltás, vagyis az érvényes egységes európai állatútlevél megléte.)
Fontos tudnivaló azonban, hogy Svájcban nem kívánatosak a fül- és farokvágott egyedek, de rövid ideig tartó ott tartózkodás (pl. pár napos nyaralás idejére) esetén azonban ebben engedményeket tesznek. Ha azonban fül- vagy farokvágott állattal hosszabb ideig szeretne Svájcban tartózkodni, ennek lehetőségéről előzetesen mindenképpen alaposan tájékozódni kell Svájc külképviseletein.

4. NORVÉGIA területére történő beutazás feltételei
Norvégia és Svédország között nyitottak a határok, így a Norvégiába történő beutazáshoz (annak ellenére, hogy Norvégia nem tagja az Európai Uniónak) ugyanazoknak a követelményeknek kell eleget tenni, mintha Svédországba akarnánk az állatot bevinni. (2. pont) 

5. HORVÁTORSZÁG területére történő beutazás feltételei
Horvátország jelenleg még nem tagja az Európai Uniónak (ún. harmadik ország), ezért oda a vonatkozó EU rendelet szerint nem érvényes az EU-s kisállat útlevél. Ennek ellenére, a kialakult gyakorlat, és a rendelkezésre álló tapasztalatok szerint az ottani hatóságok teljes mértékben elfogadják az érvényes egységes európai állatútlevelet. (1. pont) Ennek hiányában mindenképpen a (korábban szokásos) hatósági állatorvosi igazolást kell beszerezni, és azzal lehet utazni. Amennyiben nem útlevéllel történik az utazás, hanem hatósági állatorvosi igazolással, akkor visszafelé, a magyarországi belépéshez be kell szerezni egy horvátországi hatósági állatorvos igazolását! (Célszerűbb ezért az EU-s állatútlevéllel történő utazást szorgalmazni.) A Horvátországból történő visszautazás esetén nem szükséges az előzetes vérvizsgálat, mert Horvátország az EU azon országfelsorolásában van, ahonnan ez nem szükséges. (Horvátország rövidesen az EU tagja lesz. Ha ez bekövetkezik, onnantól az EU szabályozás szerinti feltételek lesznek érvényesek oda is.)

5. SZERBIA, UKRAJNA, OROSZORSZÁG területére történő beutazás feltételei
A beutazáshoz hatósági állatorvosi igazolás kell csak, amit az utazás előtt 3 napon belül kell beszerezni. Az állat azonosítása nem követelmény. Oroszországba a belépés előtt 3 napon belül kötelező a féregtelenítés és a kullancs elleni kezelés elvégzése és igazolása. (Ez utóbbi 2011. júniusi információ Oroszország magyarországi nagykövetségétől.)
Ha az állattal vissza is akarnak jönni Magyarországra (vagy az Európai Unióba), akkor szükséges még a következő:
a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)
b.) Érvényes veszettség elleni védőoltás a 3 hónapos kor betöltése után,
c.) A veszettség elleni védőoltás után vérvétel és a vérminta titer-vizsgálata. Megfelelő eredmény (0,5 NE/ml) szükséges a visszautazáshoz. (A vérvétel időpontját annak figyelembe vételével kell meghatároznia az állatorvosnak, hogy a korábbi oltások függvényében mikorra várható megfelelő ellenanyag titer-érték kialakulása az állatban.)

6. MONTENEGRO területére történő beutazás feltételei
4 hónaposnál fiatalabb állattal egyáltalán nem lehet beutazni.
a.) Követelmény a mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785)
b.) Veszettség elleni védőoltás (lehet a mikrochipes megjelölés napján is, vagy az után)
c.) A beutazáshoz szükséges a hatósági állatorvosi igazolás.
Ha az állattal vissza is akarnak jönni Magyarországra, akkor ugyanaz szükséges, mint a 7. pontban Szerbia, Ukrajna, Oroszország esetében. 

7. Utazás az USA, KANADA területére:
A kiutazó állatnak legalább 12 hetes életkorúnak kell lennie.
a.) Rendelkeznie kell 12 hetes életkor betöltése után kapott veszettség elleni védőoltással. (Az oltás történhet a hatósági állatorvosi igazolás kiállításának napján is!)
b.) Szükséges még a hatósági állatorvosi igazolás.
Amennyiben az USA-ba bevinni szándékozott állat még nincs 12 hetes, illetve nincs beoltva veszettség ellen, csak egy külön tulajdonosi/szállítói nyilatkozat kitöltése és aláírása után vihető be, megfelelő előírások elrendelésének tudomásulvétele után. A nyilatkozat információink szerint beszerezhető az USA nagykövetségén illetve külképviseletein.
Vannak olyan információk, amelyek szerint, ha a Magyarországról az USA-ba (Kanadába) történő utazás valamely EU tagállamban történő átszállással történik, akkor biztonsági okokból az állatnak rendelkeznie kell mindazzal, ami az Európai Unióba történő beutazáshoz szükséges. Ez a követelmény azonban nem általános, a különböző európai repülőtereken eltérő gyakorlat szerint járnak el. Ha az átszállás Nagy-Britannia valamelyik repülőterén történik meg, követelmény a 3. pontban leírt összes előírás betartása! (Ezt azzal indokolják, hogy bármikor előfordulhat, hogy a célállomás felé történő továbbutazás akadályba ütközik, és ilyenkor szükségessé válhat az állat EU-ba történő beléptetése.) Emellett a légitársaságoknak lehetnek (vannak) különleges igényeik, előírásaik, amit konkrétan attól a társaságtól kell megérdeklődni, amelyikkel az állat repülni fog!

8. Utazási feltételek IZRAEL területére:
Izraelbe 3 hónaposnál fiatalabb állat nem vihető be!
A beutazáshoz a szokásos hatósági állatorvosi igazolás szükséges. Ennek hiányában teljes mértékben elfogadják az érvényes egységes európai állatútlevelet is.
 
9. Utazás AUSZTRÁLIA területére kutyával, macskával
Ausztráliába rendkívül szigorú karanténozás, és rendkívül szerteágazó adminisztráció után lehet csak állatot bevinni. A karanténozás kijelölt karantén állomásokon történik, ahová előzetesen helyet kell foglalni. Mindenképpen javasoljuk az ausztrál külképviselettel felvenni a kapcsolatot (írásban)!

10. Beutazási feltételek IZLAND területére:
Izlandra csak rettentő szigorú rendszabályok betartása után lehet kutyát bevinni. Útlevél nem szükséges, és azt nem is fogadják el. Helyette olyan hatósági igazolást kérnek, amelynek a formanyomtatványát az illetékes izlandi minisztériumtól kell igényelni, itthon kitöltetni és igazoltatni. Szükséges a mikrochipes megjelölés és a veszettség elleni oltás. Az oltás után 120 napos itthoni várakozási időt kell eltölteni, ami alatt veszettség elleni titervizsgálatot kell végeztetni (vérvétel az oltás utáni 30. naptól). 7 hónaposnál fiatalabb állat így nem léphet be Izlandra, semmiképpen sem! A beutazás csak ottani karantén állomások útján lehetséges, ahol további 1 hónapot kell az állatnak eltöltenie. A karantén állomásokra előzetesen kell időpontot kérni, és ez nem változtatható meg. Ha lekésik, újabb időpont kell másik befogadó állomásra. A beutazásnak némi anyagi vonzata is van, bizonyos összegű beutazási díjat is fizetni kell. (kb. 20 izlandi korona)

11. Beutazási feltételek a DÉL-AFRIKAI KÖZTÁRSASÁG területére:
Aki ebbe az országba szeretne kutyát, macskát bevinni (oda beutaztatni), annak számos speciális előzetes vizsgálatot kell elvégeztetnie, ezért célszerű időben állatorvoshoz fordulni. A beutazás feltétele az EU-ban szokásos feltételeken túl a következő 5 kórokozóra történő mentességi vizsgálat igazolása (Brucella canis, Trypanosoma evansi, Babesia gibsoni, Dirofilaria immitis, Lishmania).

(Forrás és bővebb információ: Magyar Állatorvosi Kamra http://maok.hu/index.php?pageid=23 és http://www.petpassport.hu/orszagonkenti_sajatossagok.html)


MAGYARORSZÁGI HÁZIÁLLATUTLEVÉL:

A 2004. október 1-től hatályba lépett úgynevezett háziállat-útlevél megkönnyíti a háziállatok utaztatását. Minden macskának és kutyának rendelkeznie kell ilyen útlevéllel, mely Unió-szerte elismert igazolásként szolgál arra, hogy a háziállat megkapta a veszettség elleni védőoltást. Az útlevél egyéb információkat is tartalmaz arról, hogy az állat előzőleg milyen orvosi kezelésben, ellátásban részesült.

Fontos, hogy utazás előtt mindig tájékozódjunk az adott ország előírásairól, mert országonként és kutyafajtánként is eltérőek lehetnek a háziállatokkal történő beutazások szabályai.

Az állatútlevelet- ellentétben a lakosság számára készült útlevéllel – nem az önkormányzatok okmányirodáiban, hanem az állatorvosoknál lehet igényelni. Az állatútlevél kiállítására minden olyan állatorvos jogosult, aki rendelkezik az illetékes állategészségügyi hatóságtól az ebek veszettség elleni védőoltásának végzésére vonatkozó engedéllyel. Az állatútlevél sorszámozott szigorú számadású okirat, melyet a jogosult állatorvosok a Magyar Állatorvosi Kamarától szereznek be.

Mivel az állatútlevélbe az adatok nem központilag kerülnek be, hanem a jogosult állatorvosok végzik a kiállítását, gyakorlatilag az állattartó az útlevél igénylésekor azonnal meg is kaphatja. Kivételt képez az a helyzet, amikor az állattartó olyan EU-s tagállamba szeretne utazni, amelyek különleges követelményeket támasztanak. Ilyen esetekben az útlevél csak azután állítható ki, amikor a szükséges vizsgálati eredmények rendelkezésre állnak.

Az állatútlevelet az állat vizsgálata, azonosítása és az adatainak ellenőrzése (és ha szükséges, a mikrochip beültetése) előzi meg. Emiatt az állatútlevelet csak a kiállítására jogosult állatorvos rendelőjében vagy kérésre az állattulajdonos lakásán/telephelyén lehet kiállítani.

Az útlevél kiállításkor fizetendő összeg tartalmazza az útlevél árát, a regisztráció díját és a kiállítással kapcsolatos vizsgálat, azonosítás költségeit.

A Magyar Állatorvosi Kamara javaslata szerint az útlevél kiállításának díja 3.600,-.Ft + ÁFA, ez azonban csak javasolt díjtétel, amitől az állatorvosok eltérhetnek. Tudni kell azonban azt is, hogy olyan állatok esetében, amelyek nem rendelkeznek sem olvasható tetoválással, sem mikrochippel, az útlevél kiállítása előtt az állatba mikrochipet is be kell helyezni. Ez további költségeket jelent.

Az állatútlevél addig használható az Unión belüli utazásokhoz, amíg a benne igazolt veszettség elleni oltás, illetve bizonyos esetekben (Egyesült Királyságba, Írországba, Svédországba történő utazás) egyes elvégzett kezelések érvényessége tart. A veszettség elleni oltás Magyarországon évente kötelező, így a magyar állatútlevél a veszettség elleni oltás dátumától számított 365 napon belül használható utazáshoz. A 365 nap letelte után csak újabb oltás beadatása és igazoltatása után lehet használni. Amennyiben valaki csak ritkábban utazik az állatával, jól teszi, ha a tervezett utazások előtt ellenőrizteti állatorvosával, hogy az útlevélben szereplő igazolások érvényesek-e még.

Az állatútlevélbe a kiállításkor bejegyzésre kerülnek mind a tulajdonos, mind az állat alapvető adatai, az azonosítás módja (tetoválás vagy mikrochip) és annak száma, az utolsó veszettség elleni védőoltás dátuma és jellemzői, a hólyagférgesség illetve a kullancsok elleni legutolsó kezelések időpontjai. Bejegyezhető, de nem kötelező, az egyéb védőoltások dátuma és jellemzői. Ha szükséges, a veszettség elleni titer igazolása is bejegyzésre kerül. A későbbiekben minden, a kiállításkor bejegyzett adat megváltozását be kell jegyeztetni az állatútlevélbe. Tudni kell azonban, hogy ezt nem teheti meg akárki, csak olyan állatorvos, aki az útlevél kiállítására jogosult!

Miután az Európai Unión belül (főleg az ún. schengeni határokon belül) már régóta nincsenek határállomások és ellenőrzések, az állatútlevél bemutatására elsősorban Magyarország EU-s határain kell számítani. Amennyiben az úticél az Egyesült Királyság, Írország vagy Svédország, szinte biztos, hogy az oda történő belépéskor ellenőrzik majd az állatok útleveleit is. Előfordulhat azonban az is, hogy amennyiben az állatunkkal a külföldi tartózkodás ideje alatt történik valami, ami miatt az egészségi állapotát igazolni szükséges, az illetékes hatóságok kérni fogják az EU-s állatútlevelet. Az utazási forma jellegzetességei miatt az átlagosnál sokkal szigorúbb ellenőrzésre kell számítani a repülőgéppel történő utazások, állatszállítások alkalmával is.

Állatútlevelet elvesztés esetén lehet ismételten igényelni, azonban a kiállítás és regisztráció költségeit ismételten meg kell fizetni.

Az Európai Unión belül az állatútlevelet bármely olyan állatorvosnál lehet igényelni, aki jogosult a veszettség elleni védőoltás beadására. Az útlevél formája, kinézete és szövegezése az egész Unión belül egységes. Amennyiben a külföldi tartózkodás alatt veszik el az állatútlevél, keressen fel ott egy jogosult állatorvost, aki a szükséges azonosítás elvégzése, valamint egy veszettség elleni oltás beadása után (hacsak Ön nem tudja valamivel hitelt érdemlően igazolni a legutolsó oltás megtörténtét és időpontját) kiállítja majd az új útlevelet. Ezért az útlevélért (és az oltásért) az adott országban szokásos gyakorlat és tarifák szerint kell fizetni.

Az állatútlevél az Európai Unió államaiba (azokon belül) történő állatszállításhoz szükséges. Amennyiben az utazás nem EU-s országba történik, nem szükséges az állatútlevél kiváltása. Ebben az esetben a lakóhely szerint illetékes hatósági állatorvosnál kell az eddigi előírások szerinti kiviteli igazolást kérni. Érdemes azonban az útitervet előzetesen jól átgondolni, ugyanis ha akár csak rövid időre is, de be kívánnak lépni az EU területére, már rendelkezni kell állatútlevéllel.

(Forrás és bővebb információ: http://www.petpassport.hu)


KISKEDVENCÜNNKEL NYARALÁS:

Hurrá, nyaralunk kedvencünkkel!
Kutyával utazni nem egyszerű - de nagy élmény!

A kutyatulajdonosok számára is eljön minden évben a nyaralás ideje. Sokuknak ez együtt jár a töprengéssel és gonddal: hova tegyük a kutyát?
Néha segít a szomszéd, egy barát vagy egy rokon, esetleg marad végső megoldásként egy kutyapanzió. Nem hallgató el azoknak az Európa-szerte évente több ezerre tehető kutyáknak a sorsa sem, amelyeket azért tettek ki az utcára, hagytak az autópályák mellett, mert terhet, nyűgöt jelentettek a nyaralni, szórakozni, kikapcsolódni vágyó embertársaiknak
Szerencsére egyre több kutyatartó ember ismeri föl, hogy négylábú kedvence és társa iránt akkor is felelősséggel tartozik, amikor nyaralni megy, vagy hosszú hétvégi kirándulásra utazik el. Sőt, a kutyával együtt eltöltött nyaralás és utazás is megadhatja a kikapcsolódás, felüdülés, regenerálódás teljes élményét! A kutya falkaállat, ezért kétlábú társaival érzi igazán jól magát, és azokhoz ragaszkodik a nyaralási szezonban is.
Természetesen az idegenforgalomhoz, utazáshoz kapcsolódó háttér- és szolgáltatóipar is fölismerte ezt, és igyekszik a kutyás embereket nem kirekeszteni, hanem inkább messzemenően kiszolgálni. Az alábbiakban olvasható néhány tanács, ajánlat, információ talán kedvet ad azoknak a kutyatulajdonosoknak is a négylábú kedvencet magukkal vinni, akik eddig ezt nem tették. De remélhetőleg azoknak is hasznos, akik eddig is együtt utaztak kutyájukkal.

Ahány ország, annyi kutyás szokás.
Szinte országonként eltérés tapasztalható abban, hogy az emberek miként reagálnak egy kutya jelenlétére, vagy hogy milyen az emberek viszonya a kutyához. A különböző társadalmi és szociális berendezkedésű és szokásrendű területeken eltérő az emberek szemében az állat értéke. Nem szabad tehát csodálkozni azon, hogy eltérően reagálnak az emberek a kutyára. Ez nem jelenti azt, hogy vannak kutyabarát és nem kutyabarát országok. Bizonyos fokú toleranciát mégis kíván az embertől, hogy egyik országban az étterem szomszéd asztalától azt hallja, hogy "jaj de gyönyörű kutya", a másik országban pedig "minek hozzák magukkal azt a büdös dögöt?"
Nemcsak az emberek hozzáállása és az állat értékelése különböző, hanem a törvények, rendeletek, szabályok között is jelentős eltérések vannak. Nagy-Britannia, Írország és Svédország továbbra is szigorúbb egészségügyi követelményeket támaszt a beutazó kutyákkal, macskákkal szemben, mint a többi EU-tagállam. Finnország, Franciaország és Szlovénia kis mértékben ugyan, de szintén eltér az átlagos követelményektől. A 25 EU-országból már csak három: Szlovénia, Csehország és Magyarország ragaszkodik valamilyen formában vagy valamilyen területi megkötöttséggel a kutyák pórázon tartásához, pórázon vezetéséhez. Általános, minden területre kiterjedő pórázkötelezettség azonban jelenleg már egyedül csak Portugáliában van érvényben! Némelyik ország tömegközlekedési eszközein vagy idegenforgalmi látványosságot megközelítő járművein (hegyi vasút, fogaskerekű vasút, felvonó stb.) kötelező lehet a szájkosár, ezért nem árt a biztonság kedvéért legalább egy olcsó, kis helyen elférő textil szájkosarat betenni az úticsomagba. Az EU-országok határain kívüli utazás előtt az adott ország konzulátusán vagy az állatorvosnál kell tájékozódni a kérdéses országra érvényes állategészségügyi és egyéb irányú elvárásairól.

Az EU új utazási szabályai kutyáknak.
Az országok közötti turistaforgalomban részt vevő kutyáknak egyértelmű azonosítással kell rendelkezniük. Ezt jól látható tetoválás, vagy a 2004. július 3. után született, illetve törzskönyvezett kutyák esetében a bőr alá behelyezett mikrocsip jelenti. Írország, Nagy-Britannia és Svédország már ma sem fogadja el a tetoválást. Ezekbe az országokba csak a mikrocsippel regisztrált kutyák utazhatnak be. Ez a három ország az EU átlagánál szigorúbb egészségügyi előírásokkal rendelkezik, és ennélfogva vérképelemzést is kérnek a veszettség elleni oltás bizonyítására. Szintén kötelező a kutyaútlevél az érvényes oltási időpontok igazolásával.

Fő a biztonság!
Nagyon hasznos lehet idegen környezetben a nyakörvre akasztható, névvel, telefonszámmal ellátott kis fityegő. A kérdés csak az, hogy mi segít többet például egy Portugáliában vagy Horvátországban elveszett kutya esetében: az otthoni telefonszám (országhívószámmal!), vagy a hotel, illetve kemping telefonszáma. Talán együtt a kettő lehet elég hatékony, ezért némelyik gyártó eleve úgy készíti ezeket a hasznos kiegészítőket, hogy az egyik oldalára kerülhetnek az otthoni, a másik oldalára pedig a helyi adatok. A telefonszámnál és a "nemzetközi barangolásra" (International Roaming) nem alkalmas mobiltelefonoknál fontos a hívószám nemzetközi megadása. Ugyancsak hasznos lehet egy külföldön elkóborolt kutyus megtalálásához, ha még az utazás előtt tájékozódunk az adott ország elveszett és talált kutyákról szóló, gyakorta professzionálisan megszervezett és többnyelvű internet-portáljairól.
A külföldi nyaralás tervezett időpontja előtt egy hónappal fel kell keresni a kutyával az állatorvost, általános egészségügyi ellenőrzés, a szükséges oltások és esetleges féregtelenítés végett. Az állatorvost tájékoztatást tud nyújtani az illető ország állat-egészségügyi előírásairól. Néhány biztosítóügynökségnél kimondottan kutyák részére utazási biztosítás is megköthető. Az ilyen biztosítás megtéríti pl. a nyaralás ideje alatt, külföldön történt állatorvosi ellátás költségeit, a kutyát vagy a gazdát ért balesettel együtt járó kiadásokat, a kutya által esetlegesen okozott kárt, és ezenkívül az állatvédő, állatmentő szervezetekkel együttműködve megoldást biztosít a kutya szakszerű hazaszállítására, ha a gazdi külföldi kórházi ellátásra szorulna.
Kellemetlen esetekhez vezethet, ha a nőstény kutya várható tüzelése éppen a nyaralás idejére esik. Ilyen esetben feltétlenül érdemes kikérni az állatorvos tanácsát: hatékony gyógyszeres, hormonális kezeléssel a tüzelés időpontja elcsúsztatható, vagy maga a tüzelés illetve a vele járó reagálások jelensége minimálisra csökkenthető.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a tengervízben való gyakori fürdés és játék után ajánlatos időnként a kutyát kút- vagy csapvízzel alaposan lemosni, lezuhanyozni, hogy a só ne rakódhasson le az aljszőrzetben és ne okozzon viszketést a kutya bőrén. Ez elsősorban hosszú szőrű fajtáknál ajánlott, illetve olyan kutyáknál, amelyek ősei generációkon keresztül nem tengerparton éltek. Az utóbbi fajtáknál a bőr ellenállóképessége és az állat immunrendszere teljesen eltér azokétól, amelyek generációkon keresztül naponta a sós tengervízben való fürdéshez szoktak.

Autóban a kutya.
A kutyák java része igazán élvezi, nagy, közös zsákmányszerző túrának fogja föl az autózást. Váltakozó vidék, színek, formák, szagok és időnként ismeretlen kutyák fölbukkanása teszi még vonzóbbá az autóval történő utazást. Ám ahhoz, hogy a kutyás autóút ne váljon kellemetlenné, mindenképpen figyelembe kell venni néhány dolgot, és ajánlatos gondosan előkészülni. Amelyik kutya mindennapjaihoz nem tartozik hozzá az autóban való utazás, azt a nyaralás előtti hetekben fokozatosan kell hozzászoktatni, hogy beugorjon és nyugodtan bent maradjon az autóban. Mindenképpen jobb, ha az esetlegesen fellépő egészségügyi komplikációk is még a megszokott környezetben, a szoktatás ideje alatt jelentkeznek, és van idő megoldásukra. Az autós utazás közben jelentkező hányás megelőzésére az állatorvos tablettát tud adni a kutyának. Különösen érzékeny kutyáknak az utazással együtt járó stressz csökkentésére már 5-7 nappal előtte lehet adni.

A hely, ahol a kutya utazik:
Kicsi vagy közepes testméretű fajták általában jól érzik magukat a takaróval leterített hátsó ülésen. Nagyobb testű kutyákat azonban igazán kényelmesen csak kombi autók hátsó terében lehet elhelyezni. Szinte minden autógyár forgalmaz a típusaihoz elválasztórácsot vagy -hálót, amellyel az utasteret a hátsó tértől el lehet választani. Ezek elegendő biztonságot nyújtanak ahhoz, hogy baleset esetén a két tér egymástól elválasztva maradjon. Egyre többen használják a kutyák autóban történő szállításakor a műanyag szállítódobozokat, és gyakorta használatosak a fémből készült különféle utazóketrecek is. Az utóbbi előnye, hogy összecsukható, az előbbié pedig, hogy könnyű, jól tisztántartható, és a kistestű kutyáknak az autón kívüli szállítására is alkalmas. A térelválasztó vagy a szállítódoboz azért is hasznos, mert meggátolja a kutyát abban, hogy a vezetőt zavarja, továbbá a rövid időre autóba zárt kutya nem fér hozzá az utastérben hagyott dolgokhoz. Ha a kutya és a csomagok egy térben vannak, a csomagokat rögzíteni kell, hogy erős fékezés vagy kanyarodás esetén ne okozzanak az állatnak sérülést.
Az országok közlekedési szabályzatai nem tartalmaznak egységes előírásokat az élő állat személygépjárműben történő szállítására. Ennek megfelelően a "teljesen mindegy" kategóriától a biztonsági öv kötelező használatáig sok minden előfordulhat. Olaszországban és Spanyolországban például a három lehetőség (elválasztórács, elválasztóháló, ill. szállítódoboz) valamelyikének meg kell lennie, ellenkező esetben helyszíni pénzbírsággal büntetnek. Nem kevés esetben volt már rá példa, hogy az idegen nyelvű vitatkozással csak azt érték el, hogy a kutyát a rendőrök beszállíttatták egy közeli állatmenhelyre. Az ilyen akció pedig egyáltalán nem csökkenti, hanem inkább növeli a későbbi költségeket. A gyakorlat szerint normális utazás esetén nincs probléma, viszont egy közúti baleset után már bonyodalmasabbá és drágábbá válhat minden országban a biztosítási vagy polgári pereskedés, ha hiányzik a helyi szabályok, előírások és rendeletek ismerete.

Az utazás időtartama.
Az utazás előtt érdemes tájékozódni a lehető leggyorsabban célhoz vezető útvonalakról, lerövidítve ezzel az utazás időtartamát. Hosszabb időtartamú autózás során ajánlatos minden 2-3 órában rövid pihenőt közbeiktatni. Szinte minden parkolóban vagy autópálya-pihenőhelyen lehet találni félreeső, viszonylag nyugodt helyet, ahol a kutya elvégezheti szükségleteit, egy kicsit mozoghat és szaladgálhat. Ilyenkor a játékos engedelmességi gyakorlatok, a fűben eldugott falatok megkerestetése jót tesz embernek és kutyának egyaránt. Néhány parkolóhely kimondottan kellemes és szép séta kiindulópontja is lehet. Nem szabad elfelejteni ezeknél a rövid pihenőknél friss vízzel megkínálni a kutyát. Az autópályák pihenőhelyein nincs általános pórázkötelezettség, és szinte kivétel nélkül mindenütt bevihetők a kutyák az étteremrészbe is.
Nem ritka az európai autópályákon a nyaralási csúcsforgalomban, hogy 1-2 órára teljesen megbénul a forgalom. Ha az autó klimatizált, szerencséje van a benne ülő embernek és állatnak egyaránt. Ám ha nem, akkor jó, ha van az autóban 5-10 liter tartalék víz, amely egy kis hűsítő, frissítő fürdőzésre és mosdásra embernek és állatnak is elegendő lehet. Néhány kutya a fejét is kidugja a leengedett autóablakon, de hosszabb távon és nagyobb sebességnél ez kifejezetten ártalmas lehet az emberénél sokszorta érzékenyebb kutyaorrnak! A kutyák túlnyomó többsége kötőhártya-gyulladással reagál a leengedett ablak által okozott huzatra. Hosszabb autózás után a megérkezést követően az esti, hűvösebb időben ajánlott egy 1-2 órás sétát tenni a kutyával.

A parkolóhelyen hagyott kutya.
A meleg nyári napokon a legveszélyesebb dolog egy kutya számára, ha a parkolóhelyen az autóba zárva hagyják. Az autó belsejében a hőmérséklet rohamosan olyan magasra emelkedhet, hogy maradandó egészségi károsodást, hőgutát vagy fulladást is okozhat az állatnak. Az első jelenség az egyre fokozottabb lihegés, mivel a kutya nem tud izzadni, hogy hűtse a testét. A légtér egyre párásabb lesz, a kutya pedig egyre szomjasabb, mert pótolni akarja a kipárolgatott nedvességet. Ördögi kör alakul ki, amely pánikot vált ki a kutyából. A második jelenség, hogy kínjában nyalni kezdi az ablaküveg belső oldalát, amelynek a felületén általában valamilyen vegyi, mérgező tisztítóanyag van, amelytől még mérgezést is kaphat az állat. Ekkor még inkább inni akar, hogy leöblítse a szájban, nyelőcsőben lerakódó méreganyagot. A pánik, hőguta, mérgezés és fulladás együttes hatásaként sajnos igen gyorsan bekövetkezik a halál.
Ha elkerülhetetlen, hogy a kutyát 1-2 órára az autóban hagyjuk, akkor természetesen sokat segíthetnek az állatnak a helyzetet elviselhetőbbé tenni az ablaküvegre belülről föltehető árnyékolók, az 1-2 cm re leengedett ablakok, valamint a kutyához behelyezett hideg ivóvíz. Ügyelni kell rá, hogy a parkolóhelyen az autó árnyékban legyen, és ez ne is változzék meg a gazdi visszatéréséig. Egyes nagyvárosok rendőrei vagy a parkolókat, parkolóházakat fölügyelők - kimondottan állatvédelmi indíttatásból - feltörik a parkoló autót, ha észreveszik, vagy egy járókelő jelenti nekik, hogy magára hagyott kutya tartózkodik benne, melynek a viselkedése szemlátomást zavart. Az egész mentőakció költsége természetesen az állat egészségét veszélyeztető autótulajdonost (nem a kutyatulajdonost!) érinti, ez pedig országtól és várostól függően több is lehet, mint az egész nyaralás költsége!

A repülővel a kutya.
Mielőtt kutyával repülőútra indulnánk, ajánlatos az azonos vonalon közlekedő több légitársaságnál is érdeklődni a feltételekről. Az állatok légiforgalmi szállítására léteznek általános szabályok, de igazából minden légitársaságnak saját írott törvényei és természetesen árlistái vannak.

Néhány általánosság:
- Kistestű kutyák utazhatnak az utastérben, ha a vizeletet át nem eresztő anyagból készült táskában, vagy ún. Fly Box-ban, azaz légi szállítóládában tartózkodnak az utazás alatt, amelynek mérete nem haladja meg az 55x40x20 cm-t, a kutya súlya pedig az 5 kg-ot. (Néhány légitársaság ettől eltérő méreteket, illetve súlyt írhat elő!). A szállítóláda alját nedvszívó anyaggal kell ellátni.
- Az utazás időtartama alatt az állat nem táplálkozhat.
- Az utastérben maximum csak három kutya utazhat.
- Azok a kutyák, amelyek nem utazhatnak az utastérben, a szállítóládájukkal együtt poggyásznak minősülnek, de nem a bőröndökkel közös térben kerülnek elhelyezésre, hanem nyomáskiegyenlített és fűtött, az utastérhez hasonló klímájú térben.
- A kutya, illetve a szállítóláda, mint különleges szállítmány, két órával az indulás előtt kerül ellenőrzésre és átvételre.
- A beszálláskor ajánlatos tudatni a repülőgép személyzetével, hogy ki a tulajdonosa a kutyának, amelyik az elkülönített poggyásztérben van.
- A repülés megkezdése és kutya utolsó étkezése között ajánlatos legalább nyolc órának eltelnie. Úgyszintén ajánlatos legalább két órának eltelnie az utolsó ivástól a repülés megkezdéséig.
- Az indulási és érkezési repülőtér állatorvosának telefonszámát ajánlott előre megérdeklődni.

A szállítóláda, szállítóbox:
A szállítóláda, azaz Fly Box vásárlásánál vagy kölcsönzésénél ügyelni kell arra, hogy a gyártmány a légitársaságok által engedélyezett és ellenőrzött termék legyen. Kistestű kutyák számára olyan méret is létezik, amely a repülőgép ülése alá befér (ha az egyéb feltételek is adottak az utastérben való utazáshoz.) A szállítóláda méretét a kutya mérete határozza meg, annak alapján, hogy abban az állat állni, feküdni és megfordulni tudjon. A  helyes méret kiválasztásában (a Fly Box hossza = A + _ C). A szállítóládát feltétlenül el kell látni a kutya nevével, az utazó személy nevével és telefonszámával.
Ha a kutya először vesz részt repülőutazáson, hetekkel az utazás előtt fokozatosan kell hozzászoktatni a szállítóládához. Jutalomfalatokkal, az etetőedényének, játékának, rágócsontjának, takarójának a belehelyezésével játékosan, könnyen barátkozhat meg az első pillanatban idegen tárggyal. Fokozatosan növelni lehet az időt, amit a kutya még otthoni környezetben a Fly Box-ban tölt. Ha elérhető, hogy ott alszik, akkor nyugodtan indulhatunk a repülőtérre. Ellenben komplikációra lehet számítani, ha a kutyus "a konyhában ugyan már 10 percig is benne volt", de a repülőút kétórás időtartamú.

A kutya a vízen:
Hogy egy hosszabb tengeri hajókirándulást vagy kompátkelést a kutya élvezettel él-e meg, vagy sem, az két tényezőtől függ: mennyi ideig tart az utazás, illetve van-e lehetőség időnként a szárazföldre kijutni. Az EU legtöbb tengerparti országában a kutyát föl lehet vinni a hajókra és kompokra. Némelyik járaton a póráz és/vagy szájkosár kötelező. Nagyobb kompjáratok kifejezetten kutyabarátok, és a fedélzeten friss ivóvizet, sőt kutyaillemhelyet is lehet találni. Kisebb, illetve rövid távon közlekedő hajók és kompok kötelezhetik a gazdit, hogy kutyáját az utazás idején az autóba bezárva tartsa (lásd: A parkolóhelyen hagyott kutya).
Tanácsos a nyaralás helyszínén egy-egy hajós kirándulás előtt a helyi szokásokról informálódni, nehogy a jegyváltás után a hajóföljárón kezdődjék el a vitatkozás a kutyát illetően. Általánosságban megállapítható, hogy délről észak felé haladva egyre nagyobb a kutyák részére biztosított kényelem, viszont északról dél felé haladva egyre kevesebb a szabály és az előírás. A Francia-, Olasz- és Görögországbeli kompokon a személyzet barátságos a kutyához, és a "véletlen" ürüléket tengerész módra, egy vödör vízzel, nevetve leöblítik a fedélzetről. A spanyol kapitányok és matrózok ellenben szinte kivétel nélkül ellenszenvvel viseltetnek a kutyákkal szemben. Ehhez tudni kell, hogy az általános spanyol hagyomány és köztudat szerint az emberek nagy részének fejében a kutya "értéktelen valamiként" rögzült (valószínűleg a mór behatásnak "köszönhetően", ugyanis az arabok tisztátalannak tartják és nem becsülik sokra a kutyát - a szerkesztő).

A kutya, mint szálláshelyi vendég:
Vannak szálláshelyek - ártól és kategóriáktól függetlenül -, amelyek teljesen kitiltják a kutyákat, és vannak, amelyek nem. Újabban egyre több olyan hotel, vendégfogadó és kemping van, amelyek kimondottan a kutyás vendéglátásra szakosodtak, és arra alapoznak virágzó üzletet, hogy a környékükön lévő többi szálláshelyről kitiltott, kutyával érkező vendégeket fogadják.

Természetesen a szálláshelyekre nézve nincs egységes szabály. Van, ahol a kutya nem tartózkodhat éjszaka a szobában, hanem csak a hotel vagy vendégfogadó udvarán, ahol tágas, higiénikus, komfortos kennelben kell eltöltenie az éjszakát. Ugyanakkor van, ahol a kutyavendégnek ugyanannyi és ugyanolyan jogai vannak, mint az embervendégnek. Ilyen ideális esetben megállapítható, hogy "mintha csak otthon lennénk". Azok a szálláshelyek, amelyek nem zárkóznak el a kutyával érkező vendégek fogadásától, vagy éppen erre szakosodtak, általában kerítéssel körülzárt udvarral, kerttel vagy parkkal rendelkeznek, ahol természetesen a vendégek kutyái szabadon mozoghatnak. Viszont fontos tudni, hogy ez a terület nem "kutyaillemhelyként" szolgál! Rendszerint szabad használatra zacskótárolók és gyűjtőhelyek állnak rendelkezésre. Minden vendég köteles maga gondoskodni arról, hogy kutyája után ne maradjon ürülék a közös használatú területen. Több szálláshelyen kutyaiskola vagy speciális tréning ajánlatai is megtalálhatók.

Ami a kutya úticsomagjából nem hiányozhat:
- ivóvíz és tartalékeledel (lehetőség szerint száraz helytakarékosság, kezelhetőség és adagolás miatt),
- két külön edény az ivóvíznek és az ételnek,
- nyakörv vagy hám és póráz,
- nyakörvre akasztható név, telefonszám,
- műanyagzacskók az ürülék felszedéséhez,
- ha szükséges a kutya megszokott kosara vagy takarója,
- a kutya kedvenc játéka,
- kullancs-eltávolító csipesz,
- paraziták (bolha, tetű, atka) elleni szer,
- a szőrápoláshoz használt kefe vagy fésű,
- használt törülköző,
- a kutya gyógyszerei elegendő mennyiségben, ha rendszeresen szednie kell,
- EU-kutyaútlevél, oltási és féregtelenítési igazolás,
- elsősegélycsomag.

Ha baj van útközben:
Hosszabb nyaralás alatt, több száz vagy ezer kilométerre a megszokott otthoni helyszíntől nem mindig lehet biztosítani, hogy ugyanazt az eledelt kapja az állat, vagy ugyanolyan nyersanyagból készüljön el a napi ételadagja, mint amit otthon megszokott. Ajánlatos azonban legalább néhány napra elegendő száraz- vagy konzervtápról gondoskodni. Amennyiben a nyaralás helyszínén a beszerzés egy másik gyártó másik készítményéből biztosított, akkor ezt az otthonról hozott táplálékhoz fokozatosan növelt mennyiségben kell hozzákeverni.
Gyakorta előfordul, hogy a szokatlan ételek, az eltérő minőségű ivóvíz hasmenést okoz a kutyának. Ilyenkor nagy segítséget nyújthat a főtt rizs és főtt hús keverékéből álló diéta, amely szinte a világ minden nyaraló- és kirándulóhelyén kivitelezhető.

A nyári csúcsidőben az európai autópályák pihenőhelyei, elsősorban az emberek miatt, nem a leghigiénikusabbak. A hátrahagyott ételmaradékok, emberi ürülékek mindenféle változata fertőzésveszélyt jelenthet a kutyák számára. A másik rendkívüli veszélyforrást ezeken a helyeken a szintén emberektől származó törött üvegek és üvegcserép-törmelékek jelentik. Nem kellemes élménye a nyaralásnak, ha a kutya belelép! Nagy segítséget jelent ilyenkor egy külön a kutyának előkészített, könnyen gyorsan hozzáférhető helyre tett, kis elsősegélycsomag. Ebben legyen kötszer, tampon, fertőtlenítőszer, olló, kisméretű zseblámpa, ragtapasz, a kutya tappancsára ráhúzható műanyagzacskó vagy kutyacipő, kutyacsizma néven is forgalmazott tappancsvédő.

Gondoljon rá, hogy Ön most a kutyája helyett is olvasott, az ember és a kutya jobb együttéléséért.

(Forrás és bővebb információ: Stefan Siman 2012. június 23. http://kutya.hu/Cikk.aspx?id=4047)


UTAZÁS TÖMEGKÖZLEKEDÉSSEL:

Sajnos nem sokan tetetik meg, hogy nyáron hosszabb külföldi, vagy belföldi útra induljanak, illetve gépjármű híján – vagy éppen meggyőződésből - nyaralásuk során a tömegközlekedést kénytelenek használni. Ilyenkor sem kell otthon, vagy a szálláshelyen hagyni kutyusunkat, nyugodtan induljunk városnéző körútra kedvencünkkel – természetesen betartva az adott közlekedési eszköz előírásait. Szerencsére sokan felismerték már, hogy ha hosszú hétvégi kirándulásra utaznak, akkor sem érdemes otthon hagyni kedvencüket. Az utazáshoz kapcsolódó szolgáltatóipar is érzi ezt, és igyekszik kiszolgálni – igaz hol jobban, hol kevésbé – az állattartók igényeit.

BKV - azaz metró, busz, villamos, troli, HÉV:
Budapest közlekedési eszközein természetesen a kutyának is jegyet kell váltani, méghozzá az emberre érvényes díjak szerint. Ha rendszeresen utaztatjuk a  kutyát, akkor itt is vásárolhatunk neki havi bérletet. A kutya bérletigazolványánál a cég azt kéri, hogy a kép helyére az "EB" felirat kerüljön. A BKV színeiben közlekedő járatokra a kutyát csak szájkosárral és pórázzal lehet felvinni. Joggal háborodik fel a többi utas, ha mi sem teszünk meg mindent az utazók nyugalma érdekében, ezért bármennyire nyűgösnek, vagy feleslegesnek érezzük, tartsuk be ezt az alapszabályt!
Élő állat a kézipoggyász méretét meg nem haladó zárt szállítóeszközben szállítható, amely biztosítja, hogy az élő állat az utazás során nem szabadul ki. Az utasnak rendelkeznie kell a kutya oltási bizonyítványával, és kérésre azt a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia. A megkülönböztető jelzéssel megjelölt kísérő kutya (fogyatékkal élő személyt kísérő, hangot jelző, rohamjelző, személyi segítő és vakvezető kutya) utaztatása itt is díjtalan.
Ha kénytelenek vagyunk metrón utazni, akkor a kistestű állatot mindenképpen emeljük fel, vegyük ölbe, vagy kifejezetten a számukra készült kutyaszállító dobozba, vagy kis táskában szállítsuk. Ha nagytestű kutyát viszünk magunkkal, akkor keressünk olyan mozgólépcsőt, amelyik nem megy. Ezen, bár némi fáradtság árán, de biztonságban tudunk közlekedni. Előfordulhat ugyanis, hogy a mozgólépcső szalagja becsípi kutyánk ujját, és szétroncsolja azt. Ez azért veszélyes, mert a lábujjakban található artéria nagyon vérzik, és állatunk könnyen elvérezhet.

Ha mégsem tudnánk valamiért felvinni kutyánkat valamely tömegközlekedési eszközre, akkor városon belül kipróbálhatjuk az ún. Kutyataxit. Az ezzel foglalkozó cégek kollégái szakszerűen üzemeltetett kutyaszállító furgonnal rendelkeznek, és kutyák szállítására specializálódtak. Ha nincs mivel elvinni az állatorvoshoz, nem szeretne emberek között, tömegben utazni, vagy egyszerűen túl idős már a sok mozgáshoz, akkor jó megoldás lehet a kutyataxi.

A nagyvárosi forgalom, a tömegközlekedés, a sok autó miatt azonban nemcsak az embereknek veszélyes, hanem állatainknak is. Érdemes pár dologra odafigyelni, mielőtt városi kirándulásra visszük – esetleg nem ahhoz szokott – kutyánkat. Bevált tipp, hogy nyakörv helyett nagyobb testű kutyáknál használjunk inkább hámot. Ez az egyszerű eszköz nem az állat nyakát szorítja, hanem a lapocka előtt és mögött megtartja az állatot. Ezáltal a gazdi is jobban féken tudja tartani állatát, valamint ebből aztán még a legrafináltabb kutya sem tud kibújni. Ha netán támadni szeretne, vagy csak megijed egy ismeretlen zajtól, történéstől, jó szolgálatot tehet! Akinek megvan a lehetősége, mindenképpen vigye állatát kutyasuliba. Ott legfontosabb az alapengedelmességi feladatokat begyakoroltatják, hogy azt a kutya minden körülmények között tudja. Ilyen például az, hogy  a járda mellett üljön le, és csak akkor menjen át az úttesten, ha arra a parancsszót megkapta. Ezt nap mint nap gyakorolhatjuk kutyánkkal, akár kevésbé forgalmas útszakaszokon is, hogy nagyvárosi forgalomban is működjön a berögződés.
Ezeket tényleg csak rövid, és főként belföldi utazások kapcsán javasoltuk kedves olvasóinknak.   Egyrészt a nemzetközi busz-, vagy vonatjáratokra nem mindig engednek fel állatot, másrészt egy ilyen úton nem állhatunk meg bármikor egy kis szünetre az állat érdekében. Az utastér felmelegedhet, befülledhet, egyszerűen kényelmetlenné válhat a kutya számára. A szabályok betartása mellett természetesen legyünk tekintettel mindig a többi utasra is, hiszen lehet, hogy valaki fél a kutyáktól, vagy éppen allergiás rájuk. Próbáljunk kompromisszumot kötni!

(Forrás és bővebb információ: http://kutya.hu/Cikk.aspx?id=7425)


UTAZÁS BUDAPESTEN TÖMEGKÖZLEKEDÉSSEL:

Utazási feltételek a BKV járművein:

Az utazás, illetve a jegyek és bérletek használata módjának részletes feltételeit a BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt. (a továbbiakban: BKK) Üzletszabályzata és Díjszabása tartalmazza. Utazási feltételek tekintetében a közlekedési szolgáltatók (a továbbiakban: Szolgáltató) Üzletszabályzatában foglaltakat is alkalmazni kell. A MÁV-Start Vasúti Személyszállító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: MÁV-Start) meghatározott vonatain és a VOLÁNBUSZ Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: Volánbusz) kijelölt elővárosi járatain történő utazás esetén (azon jegy- és bérletfajták használatakor, amelyek a MÁV-Start és a Volánbusz járatain is érvényesek) ezen közlekedési társaságok üzletszabályzatában, utazási feltételeiben és díjszabásában foglaltak az irányadók.

1.2. Élő állatok szállítása
Élő állat a kézipoggyász méretét meg nem haladó, állatok szállítására alkalmas zárt szállítóeszközben díjmentesen szállítható, amely biztosítja, hogy az élő állat az utazás során nem szabadul ki, illetve az utasok ruházata, poggyásza vagy a jármű nem szennyeződik be.
Az előző bekezdésben foglaltaktól eltérően (ha az utas nem kézipoggyásznak megfelelő szállítóeszközben szállítja) a kutya zárt szállítóeszköz nélkül, szájkosárral és pórázon vezetve szállítható.
Az utasnak rendelkeznie kell a kutya oltási bizonyítványával és kérésre azt a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia.
A kutya utaztatásának viteldíja azonos az adott távolságra érvényes teljes árú menetdíj árával, a hév vonalain a vonaljegy, gyűjtőjegy, átszállójegy a vonal teljes hosszára érvényes. Kutyaszállításra 24 órás jegy, 72 órás jegy és hetijegy is használható. A kutya részére teljes árú havibérlet váltható. A bérletszelvényt általános bérletigazolványban kell használni, az arckép helyén " EB " felirattal, az általános bérletekre vonatkozó szabályok szerint. A Budapest-bérletek és Budapest-jegyek MÁV-Start és Volánbusz járatokon kutyaszállításra való használatáról az adott szolgáltató rendelkezik. A rendőrségi szolgálati kutya és a megkülönböztető jelzéssel megjelölt segítő kutya (mozgáskorlátozottakat segítő, hangot jelző, rohamjelző, személyi segítő és vakvezető kutya) utaztatása díjtalan.
Kutya csak a járművek peronján szállítható, egy utas pedig csak egy kutyát szállíthat. Ennek figyelembe vételével (ha több utas is szállít kutyát) egy járművön (kocsinként) több kutya is szállítható, de perononként legfeljebb egy. Minden esetben a kutyát szállító utas(ok) felel(nek) azért, hogy az állatok egymást, illetve a többi utast ne zavarják vagy veszélyeztessék, a járműben kárt ne okozzanak.
(Forrás és bővebb információ: http://budapestcity.org/11-egyeb/kozlekedes/jegy/utazasi-feltetelek-hu.htm és http://static.bkv.hu/ftp/ftp/uzletszabalyzat/uzletszabalyzat.pdf)


BKV KUTYABÉRLET:

Tetszőleges kezdőnappal váltható. Érvényes a jelölt kezdőnapon 0 órától (de legkorábban a vásárlás időpontjától) a következő hónap kezdőnappal megegyező napon 02 óráig az 1-299, 900-999, M1, M2, M3, M4, H5, H6, H7, H8, H9, D14 és munkanapokon a D11, D12, D13 vonalak teljes hosszán. A bérlettel egy kutya szállítható, az utasnak külön, saját maga számára is rendelkeznie kell érvényes jeggyel, bérlettel vagy utazásra jogosító egyéb okmánnyal. A bérletszelvény csak az arckép helyén „EB” felirattal ellátott érvényes általános bérletigazolvánnyal együtt használható, amelynek sorszámát a vásárláskor kell megadni, az nyomtatással kerül a szelvényre. Az érvényesített bérlet nem ruházható át. Abban az esetben, ha a bérlet megsérült vagy az igazolvány száma változott, kezelési díj ellenében azonos típusú, új bérletre cseréljük. A bérletet ellenőrzéskor fel kell mutatni, és az ellenőrzést végző személy kérésére át kell adni. A vonalkódot és a sorszámot tartalmazó részt a bérletszelvényről eltávolítani tilos! A bérletszelvényt elvesztés esetén nem pótoljuk!
(Forrás és bővebb információ: http://www.bkk.hu/tomegkozlekedes/jegyek-es-berletek/jegy-es-berletarak/...)


TÁVOLSÁGI BUSZ:

A Volán rendelkezései szerint, a kutya szállításáért, az útipoggyász fuvarozásáért meghatározott díjat kell fizetni, kivéve a vakvezető, mozgáskorlátozottakat segítő és rendőrségi kutyát, amelynek szállítása díjtalan. Egy kutya, szájkosárral és pórázzal ellátva utazhat a járatokon.  Fontos azonban, hogy a Volán a forgalmi viszonyoktól függően az élő állatok szállítását tovább korlátozhatja. Az autóbuszba bevitt élő állatra az utasnak kell felügyelni. Ha élő állat az utasokat magatartásával zavarhatja, vagy számukra kényelmetlenséget okoz, a Volán az élő állatot a szállításból kizárhatja. Vigyázzunk hát kedvencünkre és figyeljük reakcióit, hogy megelőzhessük az esetleges problémákat!


VONAT:

A MÁV szabályozása szerint a vakvezető kutya kivételével nem vihető be élő állat az 1. osztályú kocsiba, az étkezőkocsiba, a pót- és helyjegyköteles, vagy helyjegyköteles vonatba és kocsiba. Az utassal együtt szállított kutyáért élőállat viteldíjat kell fizetni, függetlenül attól, hogy az utas a kutyát pórázon, szájkosárral ellátva tartja, vagy kosárban, ketrecben, ládában vagy más tartályban viszi be a személykocsiba. Érdekesség, hogy egy utas legfeljebb két kutyát vihet magával! A 2. osztályú fülkés kocsi fülkéjébe a kutya csak az ott ülő valamennyi utas beleegyezésével vihető be. A háló- és fekvőhelyes kocsiba kutya csak akkor vihető be, ha a kutyával utazók az egész fülkét igénybe veszik.  A 20 kg-nál nehezebb, nagytestű kutya, csak a személykocsi peronján szállítható.
A kutya tulajdonosa köteles az állat egy évnél nem régebbi keletű, veszettség elleni oltási bizonyítványát magával vinni, és azt kérésre felmutatni. A három hónapnál fiatalabb kölyökkutya esetében ez nem szükséges. Ha az utas a szükséges igazolást nem tudja felmutatni, a vasút az utast és kutyáját kizárja az utazásból. Figyelmes lépés viszont szerintem, hogy a havibérlettel rendelkező utas kutyája részére kutyahavibérlet kiszolgáltatását kérheti.

Állatok szállítása:
Kisebb állatok (macska, madár, stb.) olyan zárt tartóban, amely a kiszökést megakadályozza, és amelyben a többi utast nem zavarják, díjmentesen szállíthatók.
Az étkezőkocsikba és egyes 1. osztályú kocsikba állatok bevitele tilos, az éjszakai kocsikban pedig csak bizonyos esetekben, általában az egész fülke lefoglalásakor szállíthatók.
Kutyák szállítása a vonaton félárú menetjegy megfizetése mellett lehetséges.

Kutyaszállítás:
Kutyák általában féláron – viszonylati és menettérti kedvezményes menetjegyek esetében a kedvezményes ár feléért – szállíthatók nemzetközi forgalomban, kizárólag szájkosárral és pórázon. Az árak célállomástól függőek.
Az étkező-, fekvőhelyes- és hálókocsikba, valamint egyes 1. osztályú kocsikba a kutyák bevitele tilos.
A vakvezető kutyák szállítása díjmentes, és azokra az előbbiekben felsorolt korlátozások nem vonatkoznak.

(Forrás és bővebb információ: http://www.mavcsoport.hu/mav-start/nemzetkozi-utazas/nemzetkozi-utazasok...)



Utolsó módosítás a leírásban: 2015 december.


Kapcsolódó kifejezések, címkék:
biztonságos utazás kutyával tömegközlekedéssel, biztonságos utazás kutyával közúton, biztonságos utazás kutyával vasúton, biztonságos utazás kutyával légi úton, biztonságos utazás kutyával vízen, biztonságos utazás kutyával levegőben, biztonságos utazás kutyával MÁV-val, biztonságos utazás kutyával bkv-val, biztonságos utazás kutyával buszon, biztonságos utazás kutyával busszal, biztonságos utazás kutyával vonaton, biztonságos utazás kutyával vonattal, biztonságos utazás kutyával héven, biztonságos utazás kutyával hévvel, biztonságos utazás kutyával metrón, biztonságos utazás kutyával metróval, biztonságos utazás kutyával külföldre, biztonságos utazás kutyával belföldre, biztonságos utazás kutyával autóval, biztonságos utazás kutyával repülőn, biztonságos utazás kutyával repülővel, biztonságos utazás kutyával repülőgépen, biztonságos utazás kutyával repülőgéppel, biztonságos utazás kutyával hajón, biztonságos utazás kutyával hajóval, biztonságos utazás kutyával Európában, biztonságos utazás kutyával Európai Unióban, biztonságos utazás kutyával tengerentúlra, biztonságos utazás kutyával tengerpartra, biztonságos utazás tömegközlekedéssel kutyával, biztonságos utazás közúton kutyával, biztonságos utazás vasúton kutyával, biztonságos utazás légi úton kutyával, biztonságos utazás vízen kutyával, biztonságos utazás levegőben kutyával, biztonságos utazás MÁV-val kutyával, biztonságos utazás bkv-val kutyával, biztonságos utazás buszon kutyával, biztonságos utazás busszal kutyával, biztonságos utazás vonaton kutyával, biztonságos utazás vonattal kutyával, biztonságos utazás héven kutyával, biztonságos utazás hévvel kutyával, biztonságos utazás metrón kutyával, biztonságos utazás metróval kutyával, biztonságos utazás külföldre kutyával, biztonságos utazás belföldre kutyával, biztonságos utazás autóval kutyával, biztonságos utazás repülőn kutyával, biztonságos utazás repülővel kutyával, biztonságos utazás repülőgépen kutyával, biztonságos utazás repülőgéppel kutyával, biztonságos utazás hajón kutyával, biztonságos utazás hajóval kutyával, biztonságos utazás Európában kutyával, biztonságos utazás Európai Unióban kutyával, biztonságos utazás tengerentúlra kutyával, biztonságos utazás tengerpartra kutyával, biztonságos utazás macskával tömegközlekedéssel, biztonságos utazás macskával közúton, biztonságos utazás macskával vasúton, biztonságos utazás macskával légi úton, biztonságos utazás macskával vízen, biztonságos utazás macskával levegőben, biztonságos utazás macskával MÁV-val, biztonságos utazás macskával bkv-val, biztonságos utazás macskával buszon, biztonságos utazás macskával busszal, biztonságos utazás macskával vonaton, biztonságos utazás macskával vonattal, biztonságos utazás macskával héven, biztonságos utazás macskával hévvel, biztonságos utazás macskával metrón, biztonságos utazás macskával metróval, biztonságos utazás macskával külföldre, biztonságos utazás macskával belföldre, biztonságos utazás macskával autóval, biztonságos utazás macskával repülőn, biztonságos utazás macskával repülővel, biztonságos utazás macskával repülőgépen, biztonságos utazás macskával repülőgéppel, biztonságos utazás macskával hajón, biztonságos utazás macskával hajóval, biztonságos utazás macskával Európában, biztonságos utazás macskával Európai Unióban, biztonságos utazás macskával tengerentúlra, biztonságos utazás macskával tengerpartra, biztonságos utazás tömegközlekedéssel macskával, biztonságos utazás közúton macskával, biztonságos utazás vasúton macskával, biztonságos utazás légi úton macskával, biztonságos utazás vízen macskával,  biztonságos utazás levegőben macskával, biztonságos utazás MÁV-val macskával, biztonságos utazás bkv-val macskával, biztonságos utazás buszon macskával, biztonságos utazás busszal macskával, biztonságos utazás vonaton macskával, biztonságos utazás vonattal macskával, biztonságos utazás héven macskával, biztonságos utazás hévvel macskával, biztonságos utazás metrón macskával, biztonságos utazás metróval macskával, biztonságos utazás külföldre macskával, biztonságos utazás belföldre macskával, biztonságos utazás autóval macskával, biztonságos utazás repülőn macskával, biztonságos utazás repülővel macskával, biztonságos utazás repülőgépen macskával, biztonságos utazás repülőgéppel macskával, biztonságos utazás hajón macskával, biztonságos utazás hajóval macskával, biztonságos utazás Európában macskával, biztonságos utazás Európai Unióban macskával, biztonságos utazás tengerentúlra macskával, biztonságos utazás tengerpartra macskával, biztonságos utazás vadászgörénnyel tömegközlekedéssel, biztonságos utazás vadászgörénnyel közúton, biztonságos utazás vadászgörénnyel vasúton, biztonságos utazás vadászgörénnyel légi úton, biztonságos utazás vadászgörénnyel vízen, biztonságos utazás vadászgörénnyel levegőben, biztonságos utazás vadászgörénnyel MÁV-val, biztonságos utazás vadászgörénnyel bkv-val, biztonságos utazás vadászgörénnyel buszon, biztonságos utazás vadászgörénnyel busszal, biztonságos utazás vadászgörénnyel vonaton, biztonságos utazás vadászgörénnyel vonattal, biztonságos utazás vadászgörénnyel héven, biztonságos utazás vadászgörénnyel hévvel, biztonságos utazás vadászgörénnyel metrón, biztonságos utazás vadászgörénnyel metróval, biztonságos utazás vadászgörénnyel külföldre, biztonságos utazás vadászgörénnyel belföldre, biztonságos utazás vadászgörénnyel autóval, biztonságos utazás vadászgörénnyel repülőn, biztonságos utazás vadászgörénnyel repülővel, biztonságos utazás vadászgörénnyel repülőgépen, biztonságos utazás vadászgörénnyel repülőgéppel, biztonságos utazás vadászgörénnyel hajón, biztonságos utazás vadászgörénnyel hajóval, biztonságos utazás vadászgörénnyel Európában, biztonságos utazás vadászgörénnyel Európai Unióban, biztonságos utazás vadászgörénnyel tengerentúlra, biztonságos utazás vadászgörénnyel tengerpartra, biztonságos utazás tömegközlekedéssel vadászgörénnyel, biztonságos utazás közúton vadászgörénnyel, biztonságos utazás vasúton vadászgörénnyel, biztonságos utazás légi úton vadászgörénnyel, biztonságos utazás vízen vadászgörénnyel, biztonságos utazás levegőben vadászgörénnyel, biztonságos utazás MÁV-val vadászgörénnyel, biztonságos utazás bkv-val vadászgörénnyel, biztonságos utazás buszon vadászgörénnyel, biztonságos utazás busszal vadászgörénnyel, biztonságos utazás vonaton vadászgörénnyel, biztonságos utazás vonattal vadászgörénnyel, biztonságos utazás héven vadászgörénnyel, biztonságos utazás hévvel vadászgörénnyel, biztonságos utazás metrón vadászgörénnyel, biztonságos utazás metróval vadászgörénnyel, biztonságos utazás külföldre vadászgörénnyel, biztonságos utazás belföldre vadászgörénnyel, biztonságos utazás autóval vadászgörénnyel, biztonságos utazás repülőn vadászgörénnyel, biztonságos utazás repülővel vadászgörénnyel, biztonságos utazás repülőgépen vadászgörénnyel, biztonságos utazás repülőgéppel vadászgörénnyel, biztonságos utazás hajón vadászgörénnyel, biztonságos utazás hajóval vadászgörénnyel, biztonságos utazás Európában vadászgörénnyel, biztonságos utazás Európai Unióban vadászgörénnyel, biztonságos utazás tengerentúlra vadászgörénnyel, biztonságos utazás tengerpartra vadászgörénnyel, biztonságos utazás kiskedvenccel tömegközlekedéssel, biztonságos utazás kiskedvenccel közúton, biztonságos utazás kiskedvenccel vasúton, biztonságos utazás kiskedvenccel légi úton, biztonságos utazás kiskedvenccel vízen, biztonságos utazás kiskedvenccel levegőben, biztonságos utazás kiskedvenccel MÁV-val, biztonságos utazás kiskedvenccel bkv-val, biztonságos utazás kiskedvenccel buszon, biztonságos utazás kiskedvenccel busszal, biztonságos utazás kiskedvenccel vonaton, biztonságos utazás kiskedvenccel vonattal, biztonságos utazás kiskedvenccel héven, biztonságos utazás kiskedvenccel hévvel, biztonságos utazás kiskedvenccel metrón, biztonságos utazás kiskedvenccel metróval, biztonságos utazás kiskedvenccel külföldre, biztonságos utazás kiskedvenccel belföldre, biztonságos utazás kiskedvenccel autóval, biztonságos utazás kiskedvenccel repülőn, biztonságos utazás kiskedvenccel repülővel, biztonságos utazás kiskedvenccel repülőgépen, biztonságos utazás kiskedvenccel repülőgéppel, biztonságos utazás kiskedvenccel hajón, biztonságos utazás kiskedvenccel hajóval, biztonságos utazás kiskedvenccel Európában, biztonságos utazás kiskedvenccel Európai Unióban, biztonságos utazás kiskedvenccel tengerentúlra, biztonságos utazás kiskedvenccel tengerpartra, biztonságos utazás tömegközlekedéssel kiskedvenccel, biztonságos utazás közúton kiskedvenccel, biztonságos utazás vasúton kiskedvenccel, biztonságos utazás légi úton kiskedvenccel, biztonságos utazás vízen kiskedvenccel, biztonságos utazás levegőben kiskedvenccel, biztonságos utazás MÁV-val kiskedvenccel, biztonságos utazás bkv-val kiskedvenccel, biztonságos utazás buszon kiskedvenccel, biztonságos utazás busszal kiskedvenccel, biztonságos utazás vonaton kiskedvenccel, biztonságos utazás vonattal kiskedvenccel, biztonságos utazás héven kiskedvenccel, biztonságos utazás hévvel kiskedvenccel, biztonságos utazás metrón kiskedvenccel, biztonságos utazás metróval kiskedvenccel, biztonságos utazás külföldre kiskedvenccel, biztonságos utazás belföldre kiskedvenccel, biztonságos utazás autóval kiskedvenccel, biztonságos utazás repülőn kiskedvenccel, biztonságos utazás repülővel kiskedvenccel, biztonságos utazás repülőgépen kiskedvenccel, biztonságos utazás repülőgéppel kiskedvenccel, biztonságos utazás hajón kiskedvenccel, biztonságos utazás hajóval kiskedvenccel, biztonságos utazás Európában kiskedvenccel, biztonságos utazás Európai Unióban kiskedvenccel, biztonságos utazás tengerentúlra kiskedvenccel, biztonságos utazás tengerpartra kiskedvenccel, házikedvenc szállítás, kiskedvenc szállítás, kisállat szállítás, háziállat szállítás, kutya szállítás, macska szállítás, vadászgörény szállítás, madár szállítás, házikedvenc közlekedés, kiskedvenc közlekedés, kisállat közlekedés, háziállat közlekedés, kutya közlekedés, macska közlekedés, vadászgörény közlekedés, madár közlekedés, IATA szállítóláda, IATA szállítóketrec, IATA szállítódoboz, IATA szállítóboksz, IATA szállítóbox, IATA szállító ketrec, IATA szállító doboz, IATA szállító boksz, IATA szállító box, IATA kutya szállítóláda, IATA kutya szállítóketrec, IATA kutya szállítódoboz, IATA kutya szállítóboksz, IATA kutya szállítóbox, IATA kutya szállító ketrec, IATA kutya szállító doboz, IATA kutya szállító boksz, IATA kutya szállító box,